O inicjatywie

Zainspirowani działaniami zagranicznych organizacji zrzeszających fundacje i świadomi zagrożeń, jakie zmiana klimatu stanowi dla organizacji społecznych i odbiorców ich działań, postanowiliśmy dołączyć do międzynarodowego ruchu #PhilantorpyForClimate.

Partycypacyjnie, w gronie kilkudziesięciu organizacji społecznych, wypracowaliśmy podczas warsztatów krajowe zobowiązanie klimatyczne – Deklarację organizacji społecznych na rzecz klimatu.

Opracowane przez nas materiały pomogą organizacjom zrozumieć, jakie konsekwencje dla obszarów ich aktywności ma kryzys klimatyczny oraz jak zmienić swoje działania, aby były spójne z Deklaracją.

Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa połączy organizacje społeczne, aby wspólnie stawić czoła jednemu z największych zagrożeń XXI wieku.

Historia

Ruch #PhilanthropyForClimate został zapoczątkowany w listopadzie 2019 r. przez Association of Charitable Foundations (ACF) w Wielkiej Brytanii, które jako pierwsze zainaugurowało krajowe zobowiązanie fundacji w sprawie zmiahttps://nimble-winter.localsite.io/n klimatu. Idea wspólnych ram, które zachęcałyby i umożliwiały wszystkim fundacjom uwzględnienie perspektywy klimatycznej w swojej pracy, niezależnie od ich misji, została przeniesiona na poziom europejski podczas PEXForum 2020 w Madrycie. W 2020 r. utworzono również Europejską Koalicję na rzecz Filantropii Klimatycznej, aby przewodzić i wspierać te wysiłki w całej Europie. W tym samym roku krajowe związki fundacji we Francji – Centre français des Fonds et Fondations (CFF) i Hiszpanii – Asociación Española de Fundaciones (AEF) podjęły swoje krajowe zobowiązania.

W 2021 r. grupa organizacji w Kanadzie – Community Foundations of Canada, Philanthropic Foundations Canada, and The Circle on Philanthropy and Aboriginal Peoples in Canada i Włochy (Assifero) ogłosiły swoje zobowiązania krajowe.

Ruch Philantropy For Climate rozwinął się jeszcze bardziej wraz z rozpoczęciem międzynarodowego zobowiązania na rzecz klimatu podczas COP26 w Glasgow, afiliowanego przy WINGS, stworzonego Grupę ds. Klimatu składającą się z ponad 40 krajowych sieci fundacji z 21 krajów na całym świecie.

Proces warsztatowy

Proces warsztatowy przygotowały i prowadziły Magdalena Dul-Komosińska, Aleksandra Malinowska i Magdalena Pękacka. Przygotowania merytoryczne konsultowała Fundacja Edukacji Klimatycznej prowadząca portal Nauka o Klimacie. W prowadzeniu warsztatów Forum Darczyńców wspierał zespół Instytutu Reform: Zofia Wetmańska, Aneta Stefańczyk, Karolina Marszał i Aleksander Śniegocki. Spotkania odbywały się od kwietnia do czerwca 2023 roku, wzięło w nich udział 79 osób z 40 organizacji.

Galeria zdjęć