Podnosimy naszą świadomość dotyczącą klimatu
Poszerzamy wiedzę osób decyzyjnych, pracowników, interesariuszy i wolontariuszy na temat przyczyn, skutków i rozwiązań kryzysu klimatycznego oraz ich konsekwencji dla naszego życia i pracy.
Robicie świetny pierwszy krok, jeśli np.:
- zapraszacie ekspertów do wystąpienia przed Waszym Zarządem z prezentacją na temat powiązań między zmianą klimatu a celami społecznymi, dla których została powołana organizacja;
- zachęcacie pracowników i wolontariuszy do wzięcia udziału w warsztatach dotyczących klimatu;
- zbieracie i regularnie rozpowszechniacie wiadomości dotyczące zmiany klimatu w komunikacji wewnętrznej;
- korzystacie z okazji do spotkań z innymi organizacjami, które podpisały Deklarację.
Acess – Fundacja na rzecz Inwestycji Społecznych
Zespół organizacji zaprezentował zarządowi dokument przedstawiający problematykę pracy związanej z ograniczaniem zmiany klimatu i jej skutków. Skoncentrowano się bardziej na zachęcaniu do zmiany zachowań niż na nowych wymogach dotyczących raportowania. Uznając swoją ograniczoną wiedzę i do pewnego stopnia ograniczoną pozycję do dyktowania trendów w sektorze, zespół postanowił przede wszystkim skupić się na tworzeniu przestrzeni do dyskusji i dzieleniu się pomysłami z partnerami i w razie potrzeby zewnętrznymi ekspertami.
Jesteście na poziomie zaawansowanym, jeśli np.:
- zapewniacie swoim pracownikom, wolontariuszom i członkom zarządu oraz pozostałym interesariuszom program szkoleniowy, kurs, lub warsztaty, zawierające użyteczną teorię i praktyczną wiedzę na temat zmiany klimatu i jej związków z Waszymi celami;
- zachęcacie członków zarządu do udziału w zewnętrznych wydarzeniach lub konferencjach dotyczących klimatu;
- dokonujecie przeglądu publicznie dostępnych badań (np. raport IPCFF, czy innych globalnie rozpoznawalnych raportów) na temat powiązań między klimatem a Waszą misją. W razie potrzeby zlecacie dodatkowe badania.
Arcadia
Prowadzi kwartalne spotkania zespołów (kierownictwo wyższego szczebla i liderzy zrównoważonego rozwoju), aby omówić kwestie zrównoważonego rozwoju we wszystkich operacjach biznesowych. Zorganizowała wewnętrzne webinarium na temat kryzysu klimatycznego i historii ruchu ekologicznego. Przygotowuje dalsze działania dla pracowników: wydarzenia online w stylu TED talk, które zachęcają i podkreślają innowacyjność działań pracowników dotyczącą zrównoważonego rozwoju oraz projekt związany z problematyką emisji dwutlenku węgla. Dodatkowo włącza realizację celów zrównoważonego rozwoju do corocznej oceny pracowników.
Jesteście liderem wśród innych, jeśli:
- włączacie wiedzę na temat klimatu do rekrutacji i rozwoju zarządu, wolontariuszy i pracowników (np. audyt umiejętności zarządu, opisy stanowisk, onbording, ocena roczna);
- udostępniacie swoją wiedzę innym organizacjom, budujcie bazę wiedzy i dobrych praktyk klimatycznych w Waszej działalności;
- oferujecie swoim grantobiorcom lub partnerom dostęp do rzetelnych szkoleń lub porad dotyczących zmiany klimatu – jej skutków i mitygacji, które uwzględniają specyfikę ich działalności oraz potrzeby.
Fundacja Sabanci
Fundacja, która jest powiązana z grupą kapitałową Sabanci, koncentruje się na wsparciu dla trzech grup: młodzieży, kobiet i osób niepełnosprawnych. Organizacja zainteresowała się problemem zmiany klimatu w 2021 roku pod wpływem współpracy z platformą F20, grupującą fundacje z krajów G20. Przeprowadziła wówczas serię ankiet wśród swoich beneficjentów, żeby przyjrzeć się, co jest dla nich największym wyzwaniem związanym ze skutkami globalnego ocieplenia. Dostrzegając skalę problemów, organizacja przygotowała mapę drogową określającą ścieżkę stopniowego włączenia tematu zmiany klimatu do swojego programu grantowego. W tym samym czasie zaczęła również eksperymentować z popularyzacją problematyki klimatycznej w Turcji. Od konferencji online nt. roli filantropii w radzeniu sobie ze skutkami zmiany klimatu w popandemicznej rzeczywistości, przez konkurs filmów krótkometrażowych „Zmienia się klimat, zmienia się życie”, po publikację podręcznika dla dzieci, dystrybuowanego potem w porozumieniu z ministerstwem edukacji do szkół podstawowych. To zainteresowanie tematem i zaangażowanie w rozwój wiedzy przeniosło się na całą grupę Sabanci i doprowadziło m.in. do otwarcia na uniwersytecie finansowanym przez korporację wydziału poświęconego zmianie klimatu pod nazwą „Stambulskie Centrum Międzynarodowe Energii i Klimatu”.