O inicjatywie
Zainspirowani działaniami zagranicznych organizacji zrzeszających fundacje i świadomi zagrożeń, jakie zmiana klimatu stanowi dla organizacji społecznych i odbiorców ich działań, postanowiliśmy dołączyć do międzynarodowego ruchu #PhilantorpyForClimate.
Partycypacyjnie, w gronie kilkudziesięciu organizacji społecznych, wypracowaliśmy podczas warsztatów krajowe zobowiązanie klimatyczne – Deklarację organizacji społecznych na rzecz klimatu.
Opracowane przez nas materiały pomogą organizacjom zrozumieć, jakie konsekwencje dla obszarów ich aktywności ma kryzys klimatyczny oraz jak zmienić swoje działania, aby były spójne z Deklaracją.
Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa połączy organizacje społeczne, aby wspólnie stawić czoła jednemu z największych zagrożeń XXI wieku.
Historia
Ruch #PhilanthropyForClimate został zapoczątkowany w listopadzie 2019 r. przez Association of Charitable Foundations (ACF) w Wielkiej Brytanii, które jako pierwsze zainaugurowało krajowe zobowiązanie fundacji w sprawie zmiahttps://nimble-winter.localsite.io/n klimatu. Idea wspólnych ram, które zachęcałyby i umożliwiały wszystkim fundacjom uwzględnienie perspektywy klimatycznej w swojej pracy, niezależnie od ich misji, została przeniesiona na poziom europejski podczas PEXForum 2020 w Madrycie. W 2020 r. utworzono również Europejską Koalicję na rzecz Filantropii Klimatycznej, aby przewodzić i wspierać te wysiłki w całej Europie. W tym samym roku krajowe związki fundacji we Francji – Centre français des Fonds et Fondations (CFF) i Hiszpanii – Asociación Española de Fundaciones (AEF) podjęły swoje krajowe zobowiązania.
W 2021 r. grupa organizacji w Kanadzie – Community Foundations of Canada, Philanthropic Foundations Canada, and The Circle on Philanthropy and Aboriginal Peoples in Canada i Włochy (Assifero) ogłosiły swoje zobowiązania krajowe.
Ruch Philantropy For Climate rozwinął się jeszcze bardziej wraz z rozpoczęciem międzynarodowego zobowiązania na rzecz klimatu podczas COP26 w Glasgow, afiliowanego przy WINGS, stworzonego Grupę ds. Klimatu składającą się z ponad 40 krajowych sieci fundacji z 21 krajów na całym świecie.
Proces warsztatowy
Proces warsztatowy przygotowały i prowadziły Magdalena Dul-Komosińska, Aleksandra Malinowska i Magdalena Pękacka. Przygotowania merytoryczne konsultowała Fundacja Edukacji Klimatycznej prowadząca portal Nauka o Klimacie. W prowadzeniu warsztatów Forum Darczyńców wspierał zespół Instytutu Reform: Zofia Wetmańska, Aneta Stefańczyk, Karolina Marszał i Aleksander Śniegocki. Spotkania odbywały się od kwietnia do czerwca 2023 roku, wzięło w nich udział 79 osób z 40 organizacji.
W procesie warsztatowym wzięły udział następujące organizacje
- Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
- Fundacja Biedronki
- Fundacja BioEdukacji
- Fundacja BNP Paribas
- Fundacja BOŚ
- Fundacja CEMEX „Budujemy Przyszłość”
- Fundacja Civis Polonus
- Fundacja Crido
- Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości
- Fundacja EY
- FUNDACJA FAZA
- Fundacja GPW
- Fundacja ING Dzieciom
- Fundacja Integracja
- Fundacja Inter Cars
- Fundacja Katalyst Education
- Fundacja KPMG w Polsce
- Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
- Fundacja Ocalenie
- Fundacja Orange
- Fundacja PwC
- Fundacja PZU
- Fundacja Rodzic w mieście
- Fundacja Sendzimira
- Fundacja SOC TECH LAB
- Fundacja SYNAPSIS
- Fundacja Wspomagania Wsi
- Habitat for Humanity Poland
- Instytut Reform
- Ogólnopolski Operator Oświaty dawniej Fundacja Familijny Poznań
- Polska Misja Medyczna
- Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
- Stowarzyszenie Amnesty International
- Stowarzyszenie BORIS
- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA-COOP
- Stowarzyszenie Otwarte Drzwi
- Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego
- Fundacja Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego
- Fundacja Uniwersytet Dzieci